جدیدترین مطالب سایت
خانه / کتاب+جزوه / دانلود کتاب خطی تشریح منصوری اثر منصور ابن الیاس

 

دانلود کتاب خطی تشریح منصوری اثر منصور ابن الیاس

دانلود کتاب خطی تشریح منصوری اثر منصور ابن الیاس

برگی از کتاب تشریح منصوری

فرمت فایل:PDF

حجم فایل:۲۲مگابایت

منصور ابن الیاس یکی از پزشکان و پژوهش‌گران ایرانی اواخر سدهٔ چهاردهم با نام کامل منصور ابن محمد ابن احمد ابن یوسف ابن الیاس در دورهٔ تیموریان بود.

این کتاب از قدیمی ترین کتابهایی است که پزشکان مسلمان ایرانی در تشریح بدن انسان تالیف کرده اند. نسخه ای که ما برای دانلود قرار داده ایم بسیار نایاب است مخطوط و دارای نقاشی های رنگی است

منصورابن الیاس اهل شیراز بود و در خانواده‌ای چشم به جهان گشود که نسل‌ها در زمینهٔ پزشکی فعالیت داشتند.

و خود نیز در علوم متداول عصر، خاصه در علم طب، سرشناس و مشهور بوده است. وی معاصر خواجه حافظ شیرازی و نیز حاجی زین العطار، پزشک مخصوص شاه شجاع و نگارنده اختیارات بدیعی بوده است. منصور دو اثر از آثار اصلی خود یعنی دانشنامه پزشکی عمومی و تشریح بدن انسان یا پژوهش‌های کالبدشناسی که به تشریح منصوری Tashrīḥ-i Manṣūrī معروف است را به سلطان ضیاءالدین پیرمحمد بهادر ((۷۹۷–۸۱۱ه) تقدیم کرد.

تولد منصور بنا به قراین، حدود نیمه نخست قرن هشتم هجری و احتمالا قبل از سال ۷۵۰ ق و بین سال‌های ۷۲۰ تا ۷۴۰ ق بوده است. زیرا که در موقع تالیف «کفایه مجاهدیه» که به نام مجاهد السلطنه زین العابدین شاه شجاع مبارز الدین محمد، از خاندان مظفریان، در حدود سال‌های ۷۸۶ تا ۷۸۹ ق نگاشته و بعید نیست که وی پزشک مخصوص مجاهد الدین بوده باشد.
درباره منصور مطلب زیادی در آثار تاریخی و منابع رجال شناسی به چشم نمی‌خورد. وی در ضمن آثار خود نیز به معرفی خود یا استادان، نیاکان و خانواده خود نپرداخته است. وی در عنوان کتاب «کفایه مجاهدیه» (این اثر مشهورترین اثر اوست)، خود را منصور بن محمد بن احمد بن یوسف فقیه الیاس معرفی نموده و افزوده است: «چون بر این علم و مطالعه این قسم (مقصود علم طب است) اشتغال می‌نمود…»

بیشتر بخوانید   دانلود کتاب خوابگزاری-ایرج افشار

برای خرید کتاب خطی تشریح منصوری اثر منصور ابن الیاس اینجا کلیک کنید

برای خرید کتاب خطی تشریح منصوری اثر منصور ابن الیاس اینجا کلیک کنید

مبلغ قابل پرداخت : ۱۰۰۰۰ تومان

درباره‌ سایتDLNAB

وب سایت ناب دانلود در زمینه تفریحی ، آموزشی و دانلودی فعالیت میکند

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*