جدیدترین مطالب سایت
خانه / بخش آموزشی ناب دانلود / آموزش گیتار / آموزش گیتار پاپ از صفر (تصویری)

 

آموزش گیتار پاپ از صفر (تصویری)

آموزش گیتار پاپ از صفر (تصویری)+همراه با کتاب آموزشی

در این قسمت در سطج مقدماتی و به زبان ساده و روان شما را با گیتار پاپ و مراحل اولیه نواختن گیتار پاپ آشنا میکنیم.پس با ناب دانلود باشید و تمرین کنید

گیتارمتشکل از۶سیم است که به سه سیم پایینی(۱و۲و۳)که به صورت نایلونی است .سیم های ملودی یا تریبل گفته میشودوبه سه سیم بالایی(۴و۵و۶)که به صورت فنری فلزی است سیم های بیس گفته میشود.

برای نواختن یک آهنگ باید دو چیز رعایت شود:

چندنتی بزنیم(ازلحاظ زیروبمی صدا)
ان نت راچه مدت بزنیم.

خط حامل:به۵خط موازی گفته میشودکه نت هابه صورت یک توپ روی آن نوشته میشود.

نت:۷نت داریم.

درگیتار فقط ازکلیدسل استفاده میشود.

سازهایی مانند:ویالون،سنتور،دست راست پیانوو…ازکلیدسل استفاده میکنند.

نام نت ها:دو ر می فا سل لا سی

با در نظر گرفتن شکل های مختلف برای هر نت می توان مدت زمان آن را تعیین نمود . رابطه بین شکل نت ها و زمان آنها در زیر آمده است .

سه نت سیم اول عبارتند از((می))،((فا))،((سل)).

هنگامی که سیم اول رابدون تماس هیچ یک ازانگشتان دست چپ،برروی دسته گیتار بنوازید،نت((می))را نواخته ایدودرصورتی که فرت اول رابگیرید،نت ((فا))وفرت سوم،نت((سل))را به صدا دراورده اید.

نت می :دست باز

نت فا:فرت اول انگشت اول

نت سل:فذت سوم انگشت سوم

پس نشستن صحیح،نوک انگشتان خودرا به صورت عمودبرروی سیم هاقراردهید.دقت کنید انگشتتان پشت فرت قرارگیردوبا انگشت خود،فشارلازم را برسیم واردکنید.

درصورتی که انگشت،روی قسمت فلزی قرارگیردیافشارلازمبرسیم واردنشود،صدای((وز))می دهد.اگرازفرت زیادفاصله بگیریدبایدفشاربیشتری وارد شود.درنتیجه حتماسعی کنید که انگشتان خودرادقیقا پشت فرت قراردهید.

سه تا از نت های سیم دوم

این سه نت عبارتنداز((سی))،((دو))و((ر)).

هنگامی که سیم دوم را دست بازبنوازید.نت((سی))،ودرصورتی که فرت اول رابگیرید،نت((دو))وفرت سوم،نت((ر))رابه صداردراورده اید.

نت سی:دست باز

نت دو:فرت اول انگشت اول

نت ر:فرت سوم انگشت سوم

دونت ازنت های سیم سوم :

این دونت عبارتنداز((سل))و((لا)).هنگامی که سیم سوم را دست بازبنوازید،نت ((سل))ودرصورتی که فرت دوم رابگیرید،نت((لا))رابه صدادراورده اید!

ارزش کشش نت سیاه!
ارزش کشش(دیرند)نت سیاه،یک ضربه پا است،یعنی هنگام اجرابایدبه اندازه یک ضرب،سرجای خودباقی بماند.این تمرینات فقط شامل نت های سیاه هستند،این نت هاراباحرکت روبه پایین مضراب(پیک)بایدنواخت که به این حرکت مضراب،مضراب راست نیزگفته میشود.

ارزش کشش نت سفیدوگرد
نت سفید:

ارزش زمانی (دیرند)نت سفید،دوضرب(دوبرابرسیاه)است.یعنی درهنگام اجرا،انگشت بایددوضرب سرجای خودباقی بماند.

نت گرد:

ارزش کشش نت گرد،چهارضرب(دوبرابرنت سفید)می باشد.یعنی درهنگام اجرا،انگشت بایدچهارضرب سرجای خودباقی بماند.

روش صحیح به دست گرفتن گیتار

بسیاری از نوازندگان گیتار بخصوص افراد مبتدی ، غالبا از درد کتف یا کمر شکایت می کنند. علت این درد و ناراحتی را باید در نحوه نشستن و به دست گرفتن گیتار در این افراد جستجو نمود. مانند هر کار و عمل دیگری در نوازندگی نیز استقرار صحیح بدن را باید پایه شروع آموزش دانست.

بیشتر بخوانید   آموزش ساخت جیمیل گوگل و ایمیل یاهو

بخاطر داشته باشید همیشه کمر خود را راست نگه دارید. این کار در ابتدا برای هنرجویان مشکل می باشد زیرا برای دیدن فرت بورد و حرکت دستانشان مجبورند به جلو خم شوند اما به مرور زمان و با تمرین بیشتر دیگر نیازی به دیدن دستان خود نخواهید داشت.
برای افراد راست دست بهترین شیوه، قرار دادن گیتار روی پای راست می باشد. توجه داشته باشید که طوری باید گیتار را نگه دارید که روی ران پای شما سر نخورد و ثابت نگه داشته شود. برای کنترل ساز فشار بیش از حد به بدن وارد نکنید.
برای جلو گیری از ایجاد خستگی و درد در گردن سعی کنید که همیشه گردنتان را هم مانند کمر راست نگه دارید. برای این منظور جهت خواندن کتاب نت، از پایه نگه دارنده استفاده کنید و هیچگاه کتاب نت خود را پایین تر از صورت خود قرار ندهید زیرا در اینصورت مجبور خواهید بود برای دیدن نتها گردن خود را به سمت پایین خم کنید.
در صورتیکه صندلی شما بلند است و گیتار به درستی روی پای شما قرار نمی گیرد می توانید از پایه های مخصوصی که در بازار موجود است استفاده نمایید.

تکنیک نواختن با مضراب

برای نواختن گیتار دو حالت وجود دارد که یکی استفاده از مضراب یا همان پیک میباشد و حالت بعدی نواختن با انگشتان دست میباشد.

مضراب یا پیک وسیله ای است برای نواختن گیتار گه اندازه های گوناگونی دارد که برای ابتدا از نوع متوسط آن استفاده میکنیم .

اما چند نکته در اینجا وجود دارد : سعی کنید مضراب را بیش ارز حد شل یا سفت نگیرید و نوک مضراب بیش از حد بیرون یا داخل نباشد و همینطور ضربات پیک و دست باید موازی با سطح گیتار باشد یرای مضراب زدن تا جایی که میتوانید سعی کنید دست ارقسمت مچ دارای حرکت باشد و برای نواختن بهتر است ساعد را به بدنه گیتار تکیه دهیم.

برای پیک دو حالت در نظر گرفته شده:

ضربه رو به پایین(Down strocke)که با علامت ^ نشان میدهند و ضربه رو به بالا (Up strocke)که با علامت v نشان میدهند.

نحوه گرفتن مضراب:

 یک درس برای تمرین شما 

گیتار پاپ به خاطر راحت تر بودن نواختن به عنوان یکی از محبوب ترین سبک های نوازندگی در موسیقی پاپ ایرانی است.گیتار پاپ اغلب به عنوان ساز تک نواز نواخته می شود.با گیتار می توانید آواز بخوانید، ملودی بزنید، تکنوازی کنید و … همچنین ساز گیتار به سبکی، قابل حمل است و از این رو سازی مناسب برای استفاده از بیرون از منزل به حساب می آید

موسیقی پاپ یا pop از کلمه popular گرفته شده است و معنی محبوب و مردمی می دهد. در موسیقی پاپ احساسات، بصورت کاملا ساده و صمیمی به مخاطب منتقل می گردد. موسیقی پاپ اکثرا همراه با آواز است.

بیشتر بخوانید   رابطه عاشقانه با ربات چت

شاید رمز موفقیت گیتار پاپ در همین مردمی بودن و احساس نزدیکی کردن باشد. درواقع نمیتوان برای گیتار پاپ یا کلا موسیقی پاپ تکنیک خاصی قائل شد. چراکه نوازنده در هر سبکی از موسیقی که فعالیت کند با کمی دقت و انعطاف پذیری میتواند اثری مردمی و باب دل عموم مردم بنوازد.

در گیتار پاپ میتوان هم با انگشت بر سیم ها ضربه زد هم با پیک یا مضراب.در گیتار پاپ ریتم نوازی و آواز خواندن بسیار مهم است.موسیقی پاپ یک نوع موسیقی تجاری با هدف سود مالی و مردمی بودن است.بنا به تعریف سایمون فریت Simon Frith، منتقد موسیقی و جامعه شناس متخصص موسیقی مردم پسند، موسیقی پاپ یک صنعت است نه هنر .موسیقی پاپ را میتوان در حیطه بازار، ایدئولوژی، تولید و زیبایی شناسی هم معنا کرد.درواقع، “پاپ” طوری طراحی شده که برای همه جالب باشد و از هیچ جای خاصی نیامده و قرار هم نیست سلیقه خاصی در ان باشد.

موسیقی پاپ سازی ها، نوعی موسیقی است که در دهه ۵۰ آغاز شد و آنچه در این مجموعه قرار میگیرد معمولا برای گروه بزرگی از افراد جذاب است. با به وجود آمدن صفحه های پلاستیکی یا وینیل در دهه ۳۰ تا ظهور کامپکت دیسک یا CD در دهه ۸۰، موسیقی ضبط شده، نسبت به موسیقی زنده، بیش از پیش در دسترس قرار گرفت.

ترانه های پاپ معمولا در ۳ دقیقه اجرا میشوند و در آنها از ملودیهایی استفاده میشود که معمولا بسیار شنیدنی بوده و بسیار جلب توجه میکند.

پس گیتار پاپ و موسیقی پاپ با هدف مردمی بودن ، لذت و جذابیت نزد مردم برای کسب سود و در امد تولید می شود. و از زیباترین اهنگ های مردم پسند به شمار می اید.

فیلم آموزشی گیتار

فیلم اول

فیلم دوم
فیلم سوم
فیلم چهارم
فیلم پنجم
فیلم ششم(پایانی)

منبع فیلم:آموزش گیتار سایت تاروس

کتاب آموزشی گیتار،سه کتاب با کیفیت عالی در یک فایل زیپ

دانلود کتابها

هر کدام از انگشت های دست های ما یک اسم دارند:

 

 

اسامی انگشت های دست راست در گیتار

انگشت شست »  p

انگشت اشاره »  i

انگشت وسط »  m

انگشت انگشتری »  a

انگشت کوچک »  x یا e (بیشتر به  x  معروف است)

 

اسامی انگشت های دست چپ در گیتار

انگشت شست » T

(انگشت شست دست چپ به عنوان تکیه گاه پشت دسته گیتار قرار می گیرد)

انگشت اشاره »  ۱

انگشت وسط »  ۲

انگشت انگشتری »  ۳

انگشت کوچک »  ۴

 

لینک کوتاه مطلب:http://opizo.me/6RI36Y

 

این آموزش توسط وب سایت ناب دانلود(www.dlnab.ir) تهیه شده است

درباره‌ سایتDLNAB

وب سایت ناب دانلود در زمینه تفریحی ، آموزشی و دانلودی فعالیت میکند

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*